Revízia klasifikácie

Ahoj lezci, v utorok, 01. 11. 2016 „všetci svätí“ navštívili aj Kalamárku a udiala sa tu, dovolím si citovať jedného z účastníkov, „historická udalosť“. Rozhodli sme sa zjednotiť klasifikáciu celej lezeckej oblasti!

Priekopníci lezenia na Kalamárke objavili túto oblasť v 50-tych rokoch minulého storočia. Prvé výstupy sa realizovali najmä v komínoch, kútoch a škárach, z ktorých dnes už mnohé obrastajú machmi i bujnejšou vegetáciou a málokto si ich sotva všimne, nie to ešte vylezie. No vtedy to boli vážne výstupy. Všetky tieto cesty si nesú naprieč desaťročiami svoje pôvodné stupne obtiažnosti, napriek tomu, že samotné klasifikačné stupnice sa vyvíjali a vyvíjajú spolu s vývojom lezenia ako takým. Potom vznikajú také absurdnosti, že v starej ceste označenej stupňom 5 môže človek naďabiť na „sedmičkové“ kroky a nechápe čo sa deje, lebo však včera toho až tak veľa nepopil. Či?

kalamarka sprievodca Revízia klasifikácie

Preto sa zo stálych „obyvateľov“ Kalamárky, „strážcov lezeckej etiky“, správcov minulých i súčasných a pod. pozbierala tzv. „Reklasifikačná komisia“ v zložení: Stano Glejdura, Rudo Hajdučík, Tomáš Babic, Miro Černo, Karol Halászi a Jožo Sklenár, ktorá si dala za cieľ prejsť popod skaly, prehodnotiť každú jednu líniu, výstup, cestu, či variant, ktorý je zaznamenaný v sprievodcoch a zreálniť jeho klasifikáciu. Celé to trvalo nejakých 6 hodín, vymrzli sme ako sýkorky a napriek tomu, že niekedy vôbec nebolo jednoduché zhodnúť sa na jednom čísle, podarilo sa to! Výsledok nájdete na konci článku.

kalamarka sprievodca Revízia klasifikácie

Samozrejme sme neobišli ani niektoré kultové cesty, ktoré sme potom konzultovali aj s ich autormi. Za všetky vyberiem napr. Antigravitáciu (I. Koller – J. Hazucha, 19. 05. 1973), ktorá mala dlhodobo zaužívanú obtiažnosť 6+/7-, ale ak ste do toho niekedy naliezli, tak viete svoje... A ako zareagoval na náš návrh novej obtiažnosti Igor? „Jasné, že stupeň 6+/7- je zavádzajúci. Ja ani neviem, kde vznikol, lebo pôvodná klasifikácia mohla byť max. 6, viac sme vtedy nedávali, bola uzavretá stupnica. Takže to vzniklo pri vydaní nejakého sprievodcu. Čo sa týka reálneho stupňa, je to zložité. V Antigravitácii je jeden ťažký počiatočný boulder a takéto ťažké miesta nie sú ani v sedmičkových cestách. Skôr je to 7+/8-. Ale je to jedno miesto, trochu blbé na zoskakovanie, ale nad zemou. Takže ja v pohode súhlasím s tou sedmičkou.“

Ešte sa mi nikdy v živote nestalo, že by som bol v tak krásnom počasí 6 hodín na Kalamárke a nevyliezol ani jednu cestu... Ale myslím, že dnes to stálo zato. Ďakujem všetkým členom komisie za skvelú robotu, trpezlivosť a vytrvalosť. A teraz šup po perá či ceruzky, otvorte si sprievodcov a hybáááj prepisovať. A úprimne, som zvedavý aj na vaše reakcie, tak kľudne píšte.

Horám zdar a Kalamárke zvlášť!

Autor článku: Jozef Sklenár

Vrchné skaly (PDF)

Skaly pod chatkami (PDF)